A restrikciós analízis olyan molekuláris biológiai módszer, melyhez restrikciós endonukleázokat, röviden restrikciós enzimeket alkalmaznak. A restrikciós enzimeket plazmidok hasítására használják. Ezek az enzimek a baktériumban immunfunkciót látnak el. A baktériumban páronként jelennek meg: DNS metiláz és maga a restrikciós enzim vagy más néven endonukleáz. Mindketten ugyanazt a szekvenciát ismerik fel. A baktérium szekvencia specifikus módon metilálja a saját DNS-ét. Ezáltal az védett lesz minden más idegen DNS-től. Minthogy a horizontális génátvitel eléggé gyakori a baktériumban, így az meg tudja védeni a saját genetikai anyagát a restrikciós enzimek segítségével. Az idegen DNS belépve a sejtbe eltérő DNS metiláló mintát fog bemutatni. A metilálatlan felismerési szakaszt a restrikciós enzim levágja és ezáltal tönkreteszi.
A különböző baktérium törzseknek különböző restrikciós enzimei vannak, melyeknek eltérő a felismerési szakasza ( természetesen mindegyiknek van DNS metiltranszferáza is).
Egy molekuláris biológiai laborban arra használjuk a restrikciós enzimeket, hogy hasítsuk és ezáltal manipuláljuk a plazmidokat. Olyanok mint az olló, ami a rá specifikus részeket tudja kivágni a plazmidból, hogy megtisztítsa azt.
A restrikciós endonukleázoknak három típusa ismert: az I. III. típusok molekuláris biológiai szempontból már nélkülözhetőek, míg a II-es típus nélkülözhetetlen.
Tulajdonságaik:
- csak endonukleáz aktivitásuk van, azaz a metilálást mindig egy másik enzim fogja végezni. A II-es típusnál van egy módosító enzimpár is a metiláló mellett.
- mindig ugyanott, ugyanúgy, adott enzimre jellemző felismerési szekvencián belül vagy annak közelében hasítja a DNS-t
- működésükhöz ATP nem szükséges, Mg2+ viszont kell!!!
Isoschizomereknek nevezzük azokat az enzimeket, amik azonos szekvenciát ismernek fel és azonos helyen hasítanak.
Neoschizomereknek nevezzük azokat az enzimeket, melyeknek csak a felmerési szekvenciájuk azonos, hasítási helyük különböző.
Nézzünk meg néhány alap restrikciós enzim használatot:
Mindig amikor enzimekkel dolgozunk feltétlen gumikesztyűt kell húznunk, és az enzimet jégen tartanunk!!!
A restrikciós enzimek egysége a U (unit) az a mennyiség ami ideális körülmények között, egy óra alatt egy mikrogramm plazmid hasításához szükséges.
Egy tipikus restrikciós enzimmel végzett reakciót az alábbi példán szemléltetjük:
Hasítást végző restrikciós enzim: EcoRI.
Jelentése: E= nemzetség Escherichia
co= faj coli
R= törzs
I= elsőként izolált endonukleáz
Protokoll ( minden gyakorlat előtt egy tervet készítünk,hogy mi szerint végezzük majd a feladatunkat ) :
1. A restrikciós reakció komponenseit jégre tesszük és kiolvasztjuk. Az enzimet glicerollal együtt tároljuk Eppendorf csövekben -20°C-on. A glicerol azért szükséges,hogy az enzimünk ne fagyjon meg. Használat előtt az enzimet tartalmazó csövet vortexeljük,hogy kicsit felkavarjuk.
2. Összemérjük jégen a reakciókat. Példánkban a végtérfogat 50 ul.
Így ennek megfelelően 37 ul NFW-t (nukleáz mentes vizet), 5 ul 10x-es hígítású EcoRI puffert, 7ul 1ng-os templát DNS-t és 1ul 10U/ul-es enzimet mérünk össze.
3. Ezt követően 30 percig inkubáljuk 37°C-os vízfürdőben.
Néhány általános szabály amit jó tudni :
- az enzim a lehető legrövidebb ideig tartózkodjon -20°C feletti hőmérsékleten
- az enzim glicerolban oldott, és az gátolhatja a hasítást, így általános szabály, hogy a teljes reakciótérfogat max. 10%-a lehet az enzim
- enzimenként eltérő a puffer összetétele
- a reakció utolsó hozzáadott komponense mindig az enzim!!!
- ha tovább szeretnénk vinni a reakciót pl. ligálási reakcióhoz, célszerű hőinaktiválni ( ált. 65°C, 20 perc, enzimfüggő )
- lehet egy csőben dupla hasítást végezni, de ekkor figyelni kell a pufferegyeztetésre
- szuboptimális körülmények közt “star” aktivitás jelentkezik
Belepillanthatsz a módszer alkalmazásába az alábbi videóban.
YOUTUBE – Restrikciós emésztés és klónozás
Sok szerencsét!
Andi és Flóra